Слово про Оріхів
Оріхів - райцентр, який знаходиться за 50 км від Запоріжжя.
Заснована у 1775 році, Оріхівська балка у лютому 1801-го отримала статус міста. І Оріхів став першим містом на території нинішньої Запорізької області, бо знаходився на перехресті так званих чумацьких шляхів на важливому торговельному тракті з Росії до Криму.
Окрасою міста є величний Свято-Покровський храм. Перший храм Покрови Пресвятої Богородиці був закладений 29 травня 1873 року, будівництво його було завершено у 1876-му. У 1932 р. споруда була знищена, а відновлено церкву в наші дні на місці розкопаного фундаменту і за вцілілими фотознімками. Розмір храму 18 х33 м, висота центрального купола -26 м, висота до хреста на дзвіниці -33 м.
Добрий слід залишили в Оріхові меноніти (представники однієї з релігійно-протестантських громад), які прибули на нашу землю наприкінці 18-го ст. на запрошення імператриці Катерини II. Йоган Янцен в кінці 70-х років ХIХ ст. збудував перший паровий млин (у цій будівлі й тепер знаходиться цех з переробки зерна на борошно). Другий паровий млин він звів у 1880 р. разом зі своїм сином Генріхом. Завдяки зусиллям Янцена була відкрита школа для дітей менонітів, яка використовувалась і як церква. Сто років тому за рахунок коштів Янценів в Оріхові відкрили першу лікарню на 14 місць, збудували електричний ілюзіон (кінотеатр) і крамниці при ньому, розпочали облаштування електроосвітлення і телефонізацію. Добре зберігся колишній особняк сім’ї Янценів , де тепер знаходиться міська рада.
Увагу приїжджих привертають інші старовинні будівлі – районний будинок культури і районний краєзнавчий музей, зведені у стилі українського класицизму другої половини 19-го ст., і є пам’ятками архітектури.
На початку ХХст в нашому місті було завершено будівництво другої гілки Катерининської залізниці. Вокзал звели на тому місці, де пролягав історичний соляний тракт.
Оріхів знаходиться на березі Конки – притоки Дніпра. У 18 ст. саме по цій річці проходив кордон Російської імперії з Кримським ханством. Турки називали Конку «Ілкису» («Кінські Води»). Назва походить від табунів диких коней, які зустрічались тут до кінця 19 ст. Існує легенда, що в минулому, коли річка була судноплавною, тут потонув турецький корабель із золотим конем.
Одним із найстаріших аграрних навчальних закладів України є Оріхівський сільськогосподарський технікум, заснований у 1920 році.
Нинішній Оріхів – це алея в центрі міста, закладена в 2005 році, на честь 230 –річчя заснування міста. Вона включає в себе - головний годинник, «Глобус вірності», дві гранітні стели на яких розміщено герб міста та символічну гранітну книгу.
Знамениті оріхівці:
Доллежаль Микола Антонович —науковець в області теплотехніки і енергетики, двічі Герой Соціалістичної Праці, лауреат Ленінської, тричі Сталінської, двічі Державної премій, конструктор ядерних реакторів для АЕС, підводних човнів, отримання плутонію для атомних бомб. По його проекту був побудований і реактор на Чорнобильській АЕС. Він прожив унікальне життя довжиною в 101 рік , був свідком багатьох важливих подій ХХ століття і залишив добрий слід на землі і в людських сердцях. На його честь встановлено бронзовий бюст.
Лазарян Всеволод Арутюнович - доктор технічних наук, професор, академік АН УРСР, заслужений діяч науки, завідувач кафедрою будівельної механіки Дніпропетровського інституту інженерів залізничного транспорту, засновник і керівник Дніпропетровського відділення Інституту механіки АН УРСР, учений, що створив нові напрями в загальній механіці і механіці твердого тіла. В 2010 році НВК №2 було присвоєне його ім’я, як випускника цього закладу.
Сім Героїв Радянського Союзу викохала оріхівська земля , всі їх погруддя встановлені в м.Оріхів на меморіальнім комплексі «Пам’ятаємо. Шануємо. Гордимося»: Проскуров І. .Й. –військовий діяч, начальник ГРУ, генерал-лейтенант авіації, старший лейтенант В.Г.Денисенко з с. МалаТокмачка; полковник, льотчик-винищувач В.С.Левітан з с. Кірове; артилерист, старшина І.П.Приходько з м. Оріхова; старший лейтенант Т.С.Доценко з с. Новоселівка; полковник М.М.Любименко та лейтенант І.І.Клименко з с. Новоандріївка.
Валентин Михайлович Лукашевич –видатний хірург, заслужений лікар України, на його честь перейменована вулиця Димитрова в м. Оріхів.
В Оріхові мешкає визнаний в усьому світі геніальний майстер мікромініатюри Володимир Казарян, який створив більше 500 унікальних робіт, неповторних за технікою виконання і вражаючих своєю художньою досконалістю. Виставка мікромініатюр «Восьме диво світу» впродовж 20-ти років періодично демонструється у найбільших містах України та за кордоном.
Немає коментарів:
Дописати коментар