вівторок, 16 листопада 2021 р.

Участь у краєзнавчій конференції

 Учениця  9-Б кл. Семенець Дарія взяла  участь в  Обласній краєзнавчій конференції учнівської молоді «Краєзнавчі нариси Запорізького краю»  на тему «Творці історії Оріхівщини. Європейський вплив родини Янценів на розвиток Оріхівщини. (Відкрити)


Семенець Дарія отримала сертифікат учасника






Творці історії Оріхівщини

Європейський вплив родини Янценів на розвиток Оріхівщини



Сьогодні, коли заново відтворюється справжня історія незалежної України, ми пригадуємо ті народи, які в різні часи, в різні епохи жили на території нашого краю і внесли свій внесок в його розбудову. Серед таких народів серед інших  є німці-меноніти.

В наших краях меноніти оселилися у середині XIX століття, коли кілька родин із колонії Шоенвайсе (Шенвізе) переїхали до Оріхова .

Місцеве населення перейняло у менонітів прогресивні методи господарювання, а самі колоністи сприяли розвитку сільського господарства і промисловості. У 1895 р. в Оріхові було збудовано філію заводу сільськогосподарських машин німця Крігера, який випускав жатки-лобогрійки, млин та олійницю Арона Венса.

Найбільш відомою  в місті була сім’я Янценів. А особливо Йохан Генріх.  Ось що свідчать дані Державного архіву Запорізької області: «В ревізькій сказці к.Шенвізе Олександрівського повіту Катеринославської губернії від 4 серпня 1850 р. значиться Янцен Іоганн Генріхович, який народився у 1837 р. в родині Янцена Генріха Івановича та Янцен Гелени Яківни, менонітів. Мав братів: Генріха, Якова, Франца, Петра, Давида, Карнеліуса, Абрагама; сестер: Анну, Катерину, Сару».

В книзі J.Friesen «Mennonits in Russia»,Winnipeg, Manitoba, 1989 р. є відомості про те, що у 1860 р. кілька родин з к.Шенвізе переїхало до м.Оріхів. В цій же книзі згадується й Янцен Іван Андрійович, який у м.Оріхів збудував два парових млина. У 1874р. Янцен І.А. був обраний на посаду мера, яку займав до 1899 р.».


Значну роль в розвитку міста Оріхова і других населених пунктів району відіграли меноніти з числа німецьких переселенців. Меноніти — одна з релігійно-протестантських громад, назва якої походить від імені її ідейного фундатора, голландського сільського священика Менно Сімонса.

Перші меноніти оселилися в Оріхові на початку 1830-х рр. У 1860 – кілька родин з  Шоенвайсе Хортицької Колонії переїхали до Оріхова. Серед них була і сім’я Йохана Генріха Янцена. Менонітське населення Оріхова в 1867 році нараховувало 32 особи. І вже звідти почалась Оріхівська історія сім’ї Янцена. Йохан Генріх Янцен народився в Шоенвайсі у травні 1837 року.


У 1874 році Йохана Генріховича  (Івана Андрійовича) Янцена було обрано міським головою. Він виконував ці обов’язки упродовж 25 років. В 1897 році завдяки зусиллям Янцена відкрилася школа для навчання дітей менонітів, яка використовувалася і як церква. У 1900 році Янцен організував шпиталь на 14 ліжок. У 1912 році його син Яків збудував у місті кінотеатр і торговельні лавки при ньому, а у 1914 році його вже син Генріх відповідав за інсталяцію електричних ліхтарів та телефонної лінії уздовж вулиці Німецької (теперішня Й. Янцена). 

Також відомо, що сім’я Янценів займалася благодійництвом: під час різдвяних свят роздавали подарунки бідним, безкоштовно давали борошно багатодітним сім’ям з навколишніх сіл. Янцени на власні кошти збудували кілька житлових будинків, які і тепер прикрашають Оріхів. Наприклад, сином Івана Андрійовича у 1915 році було завершене будівництво чудового двоповерхового особняку (вул. Шевченка), в якому зараз розміщується міська рада.    


Сьогодні на Оріхівщині про людей, які більше 150 років створювали тут європейську цивілізацію, зметену потрясіннями ХХ століття, нагадують лише будівлі, зовнішній вигляд яких відрізняється від навколишніх споруд.

Справжньою трагедією для менонітів стала Перша світова війна. Боячись масового шпигунства, російський уряд насильно переселяв їх з України до Поволжя. Голод, розруха, переділи землі, закриття молитовних будинків змушували менонітів емігрувати в США і Канаду. Індустріалізація та колективізація країни також супроводжувалися посиленням наступу на «ворожі елементи», серед яких опинилися й колишні колоністи. Тисячі з них були вислані за межі України, тисячі померли в роки голодомору.

Продовженням трагедії менонітського населення України стали роки сталінських чисток і репресій. Черговий виток репресій і депортації німців, що почався в 1935 році, тривав усі роки і завершився в перші місяці Другої світової війни. Після війни депортованим німцям не дозволили повернутися в Україну.


Житлові будинки, збудовані менонітами, багато з яких і сьогодні прикрашають наше місто, являються живими свідками тієї епохи та мають естетичну та архітектурну цінність.


У 2017 році, з нагоди 180-ї річниці з дня народження Й. Янцена, в м. Оріхові на будівлі Оріхівського краєзнавчого музею (в минулому Будинок міської управи) відкрито меморіальну дошку.















 






Немає коментарів:

Дописати коментар